Przejdź do głównej strony Twojego konta
Dzisiaj jest środa 18.07.2018
imieniny obchodzą:
Emil, Erwin, Kamil
Życzymy miłego dnia!
Zaproś znajomych i przyjaciół!
Odszukaj znajomych
Dodaj nową firmieDodaj nową firmie
REKLAMA
Polonia
Katalog firm
Liczba dostępnych albumów:278
Liczba porad dla Ciebie i Twojej Rodzinki: 78

Sepleniący problem

Mowa Twojego dziecka zaczyna Cię niepokoić? Troskliwy rodzicu! To sygnał, że pora udać się z pociechą do specjalisty w dziedzinie logopedii.

 

Czy to już?

Boisz się, że nie zauważysz granicy między dziecięcymi niedoskonałościami wymowy, a wadą? Uważnie wsłuchaj się w to, w jaki sposób Twoja pociecha wypowiada słowa.     -Rodzica powinno zaniepokoić, gdy dziecko mówi, wsuwając język między zęby. Głos dziecka ma zabarwienie nosowe, jest zachrypnięty. Usta, zęby czy język dziecka mają wady w budowie anatomicznej. Dziecko często oddycha przez usta lub/i wsuwa język między zęby, kiedy nie mówi – mówi dla portalu NaszaRodzinka.pl Monika Szczepańska-Duda (www.logomedica.pl), logopeda i trener emisji głosu. To najważniejsze, słyszalne symptomy świadczące o tym, że Twoja pociecha może mieć poważny problem. Jak jednak rozpoznać wadę, biorąc pod uwagę wiek dziecka?

 

Jak mówi Twój „-latek”?

Twoje dziecko może cierpieć na wadę wymowę, gdy jako: - Dwulatek wymawia tylko kilka słów, nie używa zdań dwuwyrazowych; trzylatek nie układa zdań złożonych. Połyka, wsuwając język między zęby lub przy połykaniu mocno zwiera usta. Wypowiada głoskę l lub r  jako j; czterolatek zmienia s, z, c, dz na si, zi, ci, dzi. Mówi niechętnie, nie odpowiada na pytania; pięciolatek zmienia sz, ż, cz, dź na s, z, c, dz lub si, zi, ci, dzi. Nie stosuje wypowiedzi wielozdaniowych – uściśla Monika Szczepańska-Duda.

 

Prawie połowa źle mówi…

Bardzo spotykaną dolegliwością wśród współczesnych dzieci jest seplenienie. To wada wymowy sama w sobie. - Seplenienie to międzyzębowa artykulacja głosek szeregu: ś ź ć dź, s z c dz oraz sz ż cz dż – informuje logopeda. Po czym dodaje: Nie znam aktualnych badań na temat częstotliwości wad artykulacyjnych wśród polskich dzieci, ale z mojej obserwacji ok. 30 -40 % dzieci w wieku przedszkolnym ma kłopoty z mową (opóźnienie rozwoju mowy, międzyzębowe realizacje głosek t d n, l oraz seplenienie). To dużo, biorąc pod uwagę poziom współczesnej medycyny.

 

Powód powstawania wad wymowy

- Obecnie najczęściej nieprawidłowości w artykulacji są spowodowane niewłaściwym przebiegiem czynności fizjologicznych w obrębie aparatu artykulacyjnego. To czynności  nawykowe: oddychanie, odgryzanie, żucie (gryzienie) i połykanie. Im nieprawidłowy nawyk jest silniej utrwalony (dorosła osoba), tym trudniej przekształcić go w nawyk prawidłowy – uściśla lekarz. A to oznacza, że bardzo istotne jest to, czy rodzice dziecka cierpiącego na wadę wymowy w porę zauważą jego problem i czy szybko podejmą odpowiednie kroki lecznicze.

 

Można to wyleczyć

Drogi Rodzicu! Jeśli po przeczytaniu poprzednich akapitów dochodzisz do wniosku, że Twój maluch może mieć problem – nie zamartwiaj się! Każdą wadę artykulacyjną można wyleczyć poddając dziecko odpowiednim zabiegom. - Wady wymowy, w tym seplenienia można pozbyć się tylko poddając się terapii logopedycznej, prowadzonej przez dyplomowanego logopedę. Pokaże on i dziecku i rodzicom, jak należy codziennie ćwiczyć, postara się ustalić przyczynę problemów z artykulacją w celu jej wykluczenia oraz opracuje program terapii – komentuje Monika Szczepańska-Duda.

 

 

Agnieszka M. Grochowska

REKLAMA